Dom energooszczędny – co to jest?

Posted by architektmieszkaniowy on 5 września, 2019 in Projekty domów |

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, które ma zaspokoić potrzeby mieszkańców na wiele lat. Warto już na etapie budowy zatroszczyć się o niskie koszty utrzymania domu. Co to jest dom energooszczędny? 

Dom uznawany jest za energooszczędny, gdy jego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku wynosi mniej niż 70 kWh/m 2. Jak uzyskać taki dom? 

 

Zwarta bryła

Dom energooszczędny umożliwi ograniczenie strat energii do minimum. Jednym z elementów oszczędnego domu jest ograniczenie ilości metrów. 

 

Dom, który jest duży i nie wykorzystany, jest tylko obciążaniem dla właściciela. Jest to często popełniany błąd przez inwestorów. Bardzo często wydaje się, że przestrzeń będzie potrzebna, a następnie jest ona zupełnie niewykorzystana. 

Mostki termiczne – co to jest? 

Mostkami termicznymi nazywany wszystkie niedoskonałości w izolacji domu, gdzie następuje duża utrata ciepła. Najczęściej pojawiają się one w ościeżnicach okien i drzwi, nadprożach, w wieńcach stropu oraz nad piwnicą i w połączeniu płyt balkonowych ze stropem. 

Naturalna energia

Dom energooszczędny wykorzystuje naturalna energię, na przykład promieni słonecznych, które pozwolą na uzyskanie bardzo cennego ciepła. 

 

Dobry projekt domu pozwoli na zaoszczędzenie ciepła i zminimalizowanie jego ubytków. Warto projekt domu dobrze przemyśleć, gdyż będzie to miało duży wpływ na koszty utrzymania domu.

Copyright © 2019-2020 Architekt mieszkaniowy All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.